Goldwatch, azaz Aranyfigyelő..

 a név, melyen futni fog ez az információs blogoldal. Célja, hogy naprakész, és hiteles információt szolgáltasson az (hamarosan) eljövendő gazdasági korszak kulcsfontosságú eszközéről, az aranyról, és természetesen a többi nemesfémről. 

Szó lesz természetesen gazdasági és politikai folyamatokról is, hiszen ezek minél objektívebb értelmezése nélkül lehetetlen lenne tiszta képet kapni az események kiváltó hátteréről. Ez pedig nélkülözhetetlen ahhoz, hogy valamennyire megvilágítható legyen a közeljövőben bekövetkező változás, mely szignifikánsan fogja átalakítani a jelenlegi gazdasági-politikai szerkezeteket.

A blog forrásai jórészt tengerentúiak, és döntő többségükben ezen források magyar fordításai fogják adni a tartalmat - természetesen minden esetben forrás- és szerzőmegjelöléssel. A Goldwatch egy informatív és nem üzleti érdekű nyilvános napló, mely nem megy szembe a fővonalas narratívákkal, hanem inkább kiegészíti azokat. Megállapításai, előrejelzései mindig a szerző(k) saját véleményét tükrözik. Ebben a témában ez egy hiánypótló információs felületnek készül, mely hasznos lehet azok számára, akik első kézből (USA) szeretnének független véleményeket meghallgatni (jelen esetben egyelőre olvasni) a témában. A blog minden tartalma szerzői jogvédelem alatt áll, nem engedélyezett másolása, újrafelhasználása bármilyen formában tilos, és eljárást vonhat maga után!

Az aranyról általában - jó tudni

Az arany és az ezüst évezredekig főszerepet töltött be az emberek, a gazdasági csoportosulások, országok és birodalmak mindennapi (gazdasági életében). Az értékmérő, a közvetítő szerep a nemesfémeké volt a legutóbbi időkig, birtoklásuk gazdasági és politikai hatalmat adott annak aki jól fel tudta ezt használni. Az arany nem oxidálódik (rozsda), az emberi szervezet nem veti ki magából (a platinával együtt - orvoslás), sőt, maga az emberi vér is tartalmaz minimális mennyiségű aranyat! Jól megmunkálható és változatos ötvözési formái lehetségesek. Az arany nyújtatósága szinte egyedülálló. E fém nehezen integrálható különböző kémiai vegyületekbe, de azokból könnyedén visszaalakítható. Az egyetlen metallikum, mely magas hőmérsékleten sem lép kötésbe a kénel és az oxigénnel. Szénnel nem reakcióképes.

Bányászata költséges és nehézkes nem utolsósorban ritkasága miatt. Modern világunk megnövekedett igényt mutat a nemesfémek iránt fokozott ipari felhasználásuk miatt. Az egészségügy és az elektronikai ipar folyamatos igényt támaszt főleg az arany, de az ezüst, platina és palládium iránt is.

Az aranyat az egész világon ismerik és elfogadják. Egymástól teljesen elszigetelt kultúrák ismerték, termelték ki, és használták gazdasági, kultikus vagy (jelenleg) ipari célokra. A gazdagság, bőség és a tisztaság jelképe, fokmérője volt. Manapság is vezető helyet foglal el az ékszer- és óraiparban.

Történelmi kitekintés

Az arany, illetve a belőle vert pénzérme (angolul minting) a legutóbbi időkig az értékközvetítő, a valuta szerepét töltötte be a kereskedelemben. Tisztaságát viszonylag könnyű ellenőrizni, kémiai tulajdonságai miatt jó és nehezen (vagy egyáltalán nem ) maipulálható mérce, ötvözetei gyors vizsgálattal felismerhetőek. Színe és puhasága alapján még vizsgálat nélkül is hellyel-közzel beazonosítható egy-egy érme aranytartalma. Régen ezért volt az azóta közhellyé vált szokás, hogy beleharaptak az aranyból készült érmékbe (más vizsgálat hiányában), mert az érme tisztasága egyenes arányban állt puhaságával, tehát a fognyomok meglátszottak rajta. Minél jobban volt ötvözve, annál inkább keményebbé vált a pénz.

A nemesfémek (fokozottabb) jelenléte a gazdasági rendszerekben általában a kereskedelem és a pénzügyek fejlődését segítette, könnyítette az árucserét, egyszerűsítette a megtermelt javak értékmeghatározását, és ezen keresztül a cseréjét is. Az uralkodók igyekeztek értékálló, magas aranytartalmú érméket kibocsátani, mert ezek keresettek voltak, és a megnövekedett igény növelte a fizetőeszköz értékét is. Mindamellett már kezdetektől fogva megjelent itt is az elinflálás, a pénzek "megfúrása" (kis tömeg lecsippentése), vagy az aranytartalom csökkentése s más fémekkel való pótlása, mely a kibocsátót (általában az uralkodót) gazdagította a pénzelfogadók kárára. 
A modern devizák egészen a múlt század derekáig, illetve végéig az aranyhoz voltak kötve, azaz átválthatóságuk a sárga fémre adta az értéküket. Ez a világ első számú valutája esetében egészen 1971.-ig tartott, mikor Nixon elnök (ideiglenesen) eltörölte az amerikai dollár aranyra való beválthatóságát.
A kapitalista pénzügyi rendszerek leválását az aranystandardról, és annak hatásait egy önálló posztban kicsit tüzetesebben is górcső alá vesszük a jelenlegi folyamatok jobb megérthetősége végett.

A nagy visszatérés az "gold standard"-hez (aranynorma)

A GoldWatch egyetért azokkal a véleményekkel, amik szerint az arany és a nemesfémek ismét meghatározó elemei lesznek a pénzügyi rendszereknek mind fedezet, mind standard (norma) formában.
A blog azon szakértők kijelentéseit elemzi és közvetíti, akik objektíven és elfogulatlanul képesek vizsgálni, valamint összefüggéseiben látni a jelenlegi folyamatokat a múlt történéseivel együtt, valamint azok közeljövőnkre gyakorolt közvetlen hatásait. 
A GoldWatch, azaz az Aranyfigyelő blog igyekszik beszámolni minden meghatározó eseményről, mely hatással lehet azokra a folyamatokra, melyek végső soron a sárga fém visszatérését fogják magukkal vonni a pénzügyekbe, és a gazdaságban - évezredekig betöltött -, korszakokon átívelő helyére.

Az Aranyfigyelő minden kedves olvasójának köszöni a figyelmet, és tartalma elolvasását!






Comments

Popular posts from this blog

Miért borítékolható az aranyár további szárnyalása az USA gazdasági állapotának tükrében? Véleménycikk a GoldWatchtól.

Év eleji összegzés és kilátások.

Arany 2025.-ben: aranyláz után, (a következő) aranyláz előtt. Ronnie Stoeferle cikkének szemlézése a Von Greyerz Gold-ról