Év eleji összegzés és kilátások.

A GoldWatch minden egyes olvasójának sikeres 2025.-ös évet kíván!
Itt az Aranyfigyelőn a tavalyi év végére elképzelhetőnek tartottuk a fémek legfényesebbikének az unciánkénti 3000 dolláros ársáv elérését is, de ez nem következett be, sőt. Az új amerikai elnök megválasztása óta hullámokban erősödött a zöldhasú, mely idén január közepére közel paritás szintre hozta a két legnagyobb fizetőeszközt. Egy euróért 1.024 dollárt kellett csak adni január 13.-án. Ez a 2024. október eleji 1.11-közeli szintről nézve majdnem 10 százalékos leértékelődés!


Forrás: Yahoo Finance

Azóta az euró valamennyit ledolgozott hátrányából, de erősen kétséges az, hogy a tavalyi árfolyamra fog visszaállni a devizapár.
Elmondható az, hogy a dollárhoz képest szinte minden leértékelődött, csak a nemesfémek ára maradt változatlan (kisebb kilengés után). Milyen következtetéseket lehet ebből levonni? Az Aranyfigyelő által gyakran idézett Peter Schiff szerint a piacok "túlárazták" a dollárt.
De miért? Mert - Schiff szerint - az infláció túl magas még mindig, és ez a FED-et keményebb fellépésre ösztökéli majd, miszerint kisebb mértékű kamatcsökkentés lesz a jövőben, vagy esetleg ismét kamatemelés... de a szerző szerint már most kamatot kellene emelni, sőt ő már tavaly is a kamatcsökkentések veszélyeire és helytelenségére hívta fel a figyelmet! Trump beígért vámtarifái szerinte az amerikai fizetőeszköz ellen fognak dolgozni. Előrejelzése szerint, mikor erre a piacok rájönnek, akkor egy nagyobb esést tapasztalhatunk majd meg a dollár árfolyamában.
Itt álljunk meg egy pillanatra, mert Schiff állítása könnyen beigazolódhat, de kérdés, hogy milyen módon. Hiszen az amerikai vámok nem maradnak majd viszontválasz nélkül, tehát az import-éhes tengerentúlon sok minden megdrágulhat majd. Azt se felejtsük el, hogy az amerikai gyárak drágábban termelnek a világ nagyobbik részénél, és ez akkor is igaz, hogyha a versenyképességét vesztett - az olcsó orosz nyersanyagokról és energiahordozókról levágott - Európa már nem gazdasági riválisa az Államoknak.
Visszanyerhetik a világ valutái a dollárhoz viszonyított értéküket az amerikai fizetőeszköz leértékelődése esetén? Vagy csak az aranyban kifejezett dollár értéke fog lecsökkenni, azaz egy hatalmas arany rallinak nézünk elébe, melyben a dollár tovább gyengül a sárga fémhez képest, de a többi devizához viszonyított értéke nem fog változni?
A Goldman Sachs oldalán Lina Thomas (PHD, commodities strategist) 2025 végére teszi az aranyár 3000 dollárra való ugrását, utalva arra, hogy az továbbra is felfelé kúszik majd.


A szakértő kiemel egy fontos dolgot, mégpedig azt, hogy 2022 óta a hosszú távú kötvényhozamok és az aranyár korrelációja megszűnt, azaz indexgörbéik különváltak. Ezzel a kérdéssel egy másik posztban a GoldWatch is behatóbban foglalkozik majd.
Izgalmas évnek néz elébe a világ és a nemesfém piac is. Az Aranyfigyelő Peter Schiff véleményét felkarolva idénre az arany árának minimum 20 százalékos növekményét prognosztizálja, tehát az idei decemberi árfolyam legalább a 3250-3300 dolláros sávban fog mozogni. Ez részünkről egy konzervatív előrejelzés, ennél jobban is teljesíthet idén a sárga fém. Indokolják ezt a makacs infláció, a világ geopolitikai feszültségei, a további aranytartalék növelések a központi bankok részéről, és nem utolsósorban a FED további, bár várhatóan lassabb ütemű kamatcsökkentései.


A GoldWatch - Aranyfigyelő cikkei és elemzései nem minősülnek ajánlattételnek, sem befektetési tanácsnak. A GoldWatch írásai a szerző(k) véleményét tükrözik. Bármilyen engedély nélküli felhasználásuk (akár kiragadott részletekben is) tilos!




Comments

Popular posts from this blog

Miért borítékolható az aranyár további szárnyalása az USA gazdasági állapotának tükrében? Véleménycikk a GoldWatchtól.

Arany 2025.-ben: aranyláz után, (a következő) aranyláz előtt. Ronnie Stoeferle cikkének szemlézése a Von Greyerz Gold-ról