Arany 2025.-ben: aranyláz után, (a következő) aranyláz előtt. Ronnie Stoeferle cikkének szemlézése a Von Greyerz Gold-ról
Az alábbi cikket a ZeroHedge is leközölte.
https://vongreyerz.gold/gold-in-2025-after-the-rally-is-before-the-rally
A szerző beszámol arról, hogy a világ csaknem felében voltak 2024.-ben választások. A nyugati országokban minden kormányzó párt elvesztette a szavazást, élén az Egyesült Államokkal és Németországgal.
A tavalyi év valóban aranybánya volt azoknak, akik ebbe a nemesfémbe fektettek: éves hozama 27,2% volt dollárban (a zöldhasú nagy erősödése miatt "csak"ennyi - GoldWatch), 36.6% euróban, és 37,1% svájci frankban. Dollárban a 6., euróban a 7. folytatólagos év volt pozitív reálhozammal az aranybefektetések számára. A 2025 -ös év rekord árfolyammal indított az EUR/arany párnál az európai fizetőeszköz gyengélkedése miatt.
Az arany folyamatos áremelkedését Donald Trump megválasztása csak megállítani tudta egy időre, visszafordítani nem.
Az arany szinte az összes befektetésnél jobban teljesített 2024.-ben.
Az ábra megmutatja, hogy az egyébként szintén igen kimagasló növekedést mutató részvényindexek minden országban alulmaradtak a sárga fém hozamaihoz képest:
Forrás: Von Greyerz
Az ezüst nem sokkal az arany után lemaradva 21,5%-os árfolyamnyereséget mutatott az év végére. Ez az érték 29,6% volt euróban, és 31% svájci frankban.
Az államadósságok tovább kúsznak a csillagos ég felé.
A szerző szerint nem lett volna meglepő, ha egy ilyen év után a fémek legnemesebbike egy konszolidációs fázisba lépett volna, mely a Trump-győzelem után érzékelhető is volt. Ám 2025 első kereskedési napjai ezt megcáfolták, azaz közép- és hosszútávon továbbra is maradni fog ez a nagyon jó növekedési potenciál.
Egy további struktúrális tényező ami támogatja az aranyár további szárnyalását, az államadósság. Súlyosbítva azzal, hogy kritikus szinteket (és minden egyes évben újabb rekordokat - GoldWatch) üt meg még az iparilag fejlett országokban is. Az IMF igazgatója Kristalina Georgiewa figyelmeztetett, hogy veszélyes kombinációval szembesül a világ a magas adóssággal és az alacsony gazdasági növekedéssel, mely nehéz jövőképet vetít előre.
A GDP arányos adóssággörbék és várható alakulásuk:
Forrás: Von Greyerz
Bár Trump az állam kiadásainak mérséklését ígéri, valójában mindenki az elszállt amerikai szövetségi adósság növekedésére számít. A Committee for a Responsible Federal Budget (CRFB), mely egy kétpárti bizottság a felelős szövetségi adósságért, szintén az államadósság növekedését várja. Franciaországban is új rekordokat döntöget az adósságszint, politikai bizonytalansággal súlyosbítva a helyzetet. A kínai költségveztési deficit is stabilan emelkedik, és immár a 6%-ot is túl fogja lépni éves szinten. És mint tudjuk, a deficitet csakis kölcsönből lehet fedezni, amiből adósság lesz... Ugyanez a pártoktól független bizottság 2035-re az éves amerikai GDP 125%-ára becsüli a az adósságállomány felduzzadását a mostani 100%-ról (A GoldWatch szerint ez túl konzervatív előrejelzés, mivel az adósságállomány ha nem is exponenciálisan, de gyorsuló mértékben nő).
Az európai nagy államok és gazdaságok körül sok a bizonytalanság.
Franciaország soha nem látott adóssághegyet hordott össze az évek alatt. Stoeferle szerint ők most hasonlítanak Olaszországra, nagy a politikai és a gazdasági bizonytalanság is. Viszont Párizsnak jóval nagyobb súlya van az EU-ban mint Rómának. Jelenlegi éves költségvetési hiányuk az amerikaihoz hasonlóan a 6% körüli értéket közelíti. Németországban is nehéz a helyzet, bár ott az alkotmányba foglalt adósságfék miatt az nem tűnik ennyire súlyosnak.
A központi bankok ismét kamatot csökkentenek.
60 kamatvágás történt tavaly ősszel a központi bankoknál, ami a negyedik legnagyobb mértékű ilyen intézkedés volt az ezredforduló óta. A 2008.-as válság utáni kamatvágások száma csak kicsit volt magasabb, pontosan 76. A szerző szerint ilyen mértékű kamatcsökkentés meglepetésként hat annak tükrében, hogy az infláció makacsul 2 százalék felett állandósul az atlanti térség mindkét oldalán (azaz ő is finoman azt jelzi, mint Peter Schiff: inkább emelni kellene a kamatlábon - GoldWatch).
A maginfláció nagyon markánssan 2% felett stagnál sok országban. a PCE (Personal Consumption Expenditures, élelmiszer és energia nélkül - GoldWatch) stabilan 2.5 % felett állt 2021 óta, míg a CPI (Consumer Price Index - mindennapi kiadások kosarának drágulása, áruk és szolgáltatások - GoldWatch) pedig 3% felett maradt.
A sokáig tartó dezinflációs trend 2024.-ben véget ért (a kamatvágások elkezdésével, úgy, hogy az infláció nem ment 2% alá - GoldWatch). Az eurózónában a maginfláció oldalazva mozgott jóval 2 százalék fölött több mint fél évig.
Emiatt nem meglepő, hogy a tőkepiaci hozamok felfelé mozdulnak, miközben a központi bankok kamatlábai pedig lefelé. A 2024. Szeptember 18.-i első kamatcsökkentés óta mely 50 bázispontjával meglepte a piacokat, a 10 éves amerikai kötvényhozamok 1%-kal kúsztak feljebb, míg a szövetségi kamatlábak ugyanennyivel mentek lefelé.
A mennyiségi szigorítás ellenére a készpénzállomány mindenhol a világon növekszik.
A kamatcsökkentések már éreztetik hatásukat az M2 pénzkibocsátás 2024.-es nyári felpörgésével, még úgy is hogy a FED és az ECB akkor még a mennyiségi szigorítás fázisában volt - Stoeferle szerint. Azt is hozzáteszi még, hogy a Bank of Japan is csökkentette a mérlegfőösszegét (értsd: a forgalomban lévő készpénzmennyiséget- GoldWatch) jópár hónapon át. Mégis, teljességében ez a mennyiségi "szűkítés" nem tudta kompenzálni a Bank of China expanziós tevékenységét. A szakértő szerint monetáris és fiskális stimulusok is hajtják a pénzkibocsátási trend erősödését.
Az arany iránti igény nem csökken annak drágulása ellenére sem.
A 2024. ben szinte szárnyaló aranyár sem tudta visszavetni a nemesfém iránti keresletet, bár voltak észrevehető változások a keresleti kategóriákban. 2024. első három negyedévében 3761,9 tonna volt az összes "igény" azaz vásárlás ami egy rekord ha egy év első 9 hónapját vizsgáljuk. 2023.-hoz hasonlítva például a kereslet 2,7 százalékkal nőtt. A központi bankok kereslete csökkent a 2022.-es rekord évhez képest, és 2023. a második legerősebb évnek számít ebben a tekintetben. 2024. az első 3 negyedév adatainak áttekintése után már most a harmadik valaha volt legforgalmasabb év a bankok aranyvásárlásainak szempontjából 2010. óta, mikor a nemzeti bankok ismét nettó aranyvásárlókká váltak.
Összegzés
Donald Trump megválasztását követően a várva várt konszolidáció megindulhatott a nemesfémek árának tekintetében. Ez a lélegzetvételnyi szünet egy jó jel, e megnyugvás lehetővé tette azt hogy csökkenjen az árnövekedésre játszó spekuláció mértéke.
Van némi esélye az áresésnek is 2025.-ben. A kriptoeszközök menetelésének folytatódása csillapító hatással lehet a sárga fém árára, ugyanúgy, mint a kötvények vonzerejének növekedése a hozamuk emelkedése miatt. A tőzsde további fellendülése és a kínai ingatlanpiac stabilizálódása, a geopolitikai feszültségek enyhülése ugyanígy árletörő hatást fejthet ki.
Egy szó mint száz, feltételezhetően az általános gazdasági és (geo)politikai klíma támogatni fogja a nemesfémek árfolyamát, még ha a rekord évnek számító 2024.-es szárnyalás megismétlődése nem is valószínű. Az alábbi adatok azt mutatják, hogy a kivételes 2024.-es felfutás után a fémek legnemesebbike nincs túlárazva. Az inflációval egybevetve az arany csak 2024 őszén döntötte meg az addigi árrekordját, mely 1980. Januárjára datálódik. Számszerűen, az arany (dollárban kifejezett - GoldWatch) értéke négyszeresére emelkedett ebben az időszakban, de a világ GDP-je kilencszeresére duzzadt közben, és az S&P 500 értéke megtízszereződött. A piaci kockázatok, ugyanúgy mint Trump elnök beiktatása után az USD lehetséges gyengülése adhatnak az aranynak egy további lökést pozitív irányba. Éppen ezért sokkal több érv szól amellett, hogy az arany mint befektetés továbbra is jól teljesít majd 2025.-ben.
Comments
Post a Comment